Sudocrem na odparzenia pieluszkowe i zapalenie skóry

Pieluszkowe odparzenie skóry to jedna z najczęstszych przypadłości, jakie pojawiają się w pierwszych latach życia. Odparzenia skóry mogą pojawić się także w późniejszym etapie życia, najczęściej pod pachami, udami, stopami. W zależności od nasilenia, objawy mogą mieć różną postać – od niewielkiej plamki, przez łuszczący się naskórek aż po zaczerwienioną, bolącą i popękaną skórę, wtedy mówimy już o zapaleniu skóry. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które można stosować w takiej sytuacji. Dlaczego warto wybrać Sudocrem Expert?

Czym są odparzenia pieluszkowe?

Pieluszkowe odparzenie skóry powstaje na skutek kontaktu skóry z pieluchą. Jest to dość częsta przypadłość we wczesnych etapach życia malucha i najczęściej ma łagodny przebieg. Ciężkie pieluszkowe zapalenie skóry może objawiać się grudkami, pęcherzami, obrzękiem, a nawet owrzodzeniem.

Poważne zapalenie skóry może być również wynikiem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej – w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni lek. Specjalista może polecić Sudocrem Expert, który dzięki zawartości tlenku cynku ma właściwości antyseptyczne  oraz, co ważne, może być stosowany już od pierwszego dnia życia1.

Co powoduje odparzenia?

Najczęstszą przyczyną odparzeń jest długotrwały kontakt skóry z zabrudzoną, wilgotną pieluszką. Prowadzi to do stanu zapalnego, ponieważ:

  • amoniak występujący w moczu powoduje powolną degradację naskórka,
  • mokra pieluszka zwiększa swoją obojętność, przez co tarcie o skórę jest silniejsze,
  • skóra w wilgotnym środowisku staje się bardziej podatna na uszkodzenia,
  • w przypadku pieluch wielokrotnego użytku – detergenty, w których była prana pielucha, nie zostały dokładnie wypłukane2.

Odparzenia na skórze spowodowane kontaktem z pieluchą mogą pojawić się wtedy, gdy zaistnieją czynniki wyzwalające, takie jak: ząbkowanie, szczepienia, choroby, przyjmowanie antybiotyków, zmiana diety dziecka.

U osób dorosłych przyczyną może być ocieranie spoconej skóry o skórę lub o materiał.

Odparzenia a Sudocrem

Cięższe przypadki odparzenia pieluszkowego mogą powodować znaczny dyskomfort u malucha. Nie można bagatelizować nawet lekkich form tego schorzenia – niekiedy stan delikatnej dziecięcej skóry może pogorszyć się z dnia na dzień. Warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiedni krem, tak aby móc korzystać z niego za każdym razem, gdy będzie to konieczne.

Za jeden z istotnych  składników kremów na odparzenia uznaje się tlenek cynku, który należy do związków nieprzepuszczających promieniowania ultrafioletowego3. Związek ten ma działanie:

  • osuszające1,
  • przeciwzapalne3,1,
  • przeciwświądowe3,
  • antyseptyczne1,
  • ściągające4.

Pozwala już chwilę po zaaplikowaniu odczuć ulgę i zmniejszyć zaognienie skóry. Dodatkowo tworzy barierę ochronną, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne nałożenie nowej pieluszki.

Na uwagę zasługuje fakt, że tlenek cynku został bardzo dokładnie przebadany jako środek wspomagający leczenie pieluszkowego zapalenie skóry i eksperci zgodnie twierdzą, że może być stosowany nawet u najmłodszych dzieci.

Jednym z godnych polecenia preparatów, który zawiera tlenek cynku, jest wyrób medyczny Sudocrem Expert. Dzięki działaniu ochronnemu preparaty zawierające cynk znalazły zastosowanie w leczeniu zapalnych chorób skóry. Produkt dzięki zawartości tlenku cynku ma zarówno właściwości antyseptyczne, jak i przeciwbakteryjne1, które pomagają w usuwaniu niektórych rodzajów bakterii i grzybów, a także zapobiegają wtórnym infekcjom4. Dzięki specjalnej formule krem łagodzi stany zapalne oraz regeneruje popękaną i zaognioną skórę.

Jak stosować Sudocrem na odparzenia?

Jeśli skóra dziecka jest obolała, zaczerwieniona i ciepła w dotyku w miejscach zwykle przykrytych pieluszką, może to oznaczać, że pojawiły się odparzenia. Aby je zmniejszyć, można wykonać poniższe czynności:

  • zmieniać pieluszkę za każdym razem, gdy stanie się ona mokra lub zabrudzona;
  • upewnić się, że pieluszka jest dobrze dopasowana;
  • unikać używania mydeł, detergentów lub płynów do kąpieli, które mogą dodatkowo podrażnić zaognione miejsce;
  • przed założeniem nowej pieluszki upewnić się, że skóra dziecka jest czysta i sucha;
  • nałożyć cienką warstwę Sudocremu Expert na zaczerwieniony obszar przy każdej zmianie pieluszki (zobacz, jak stosować Sudocrem).

Sprawdź jak pielęgnować skórę przy odparzeniach

Sprawdź

 Źródła

  1. Ze względu na zawartość tlenku cynku – Źródło: Czarnecka-Operacz M., Sadowska Przytocka A., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 15: 49-50;
  2. Wilmont A., Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna, Tom 8, Nr 3, 2012.
  3. Adaszyńska-Skwirzyńska M., Tlenek cynku – właściwości i zastosowanie w dermatologii, Terapia, Nr 9, 2019.
  4. Gromotowicz-Popławska A., Substancje czynne zawarte w kosmetykach, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-biofarmacji/kosmeceutyki/substancje_czynne_zawarte_w_kosmetykach.pdf, dostęp: 8.04.2021.

SUD-PL-00112-04-21

Udostępnij ten artykuł:

Zobacz również:

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie

Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?

Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?

Pielęgnacja skóry u osoby leżącej – jak robić to prawidłowo?

Pielęgnacja skóry u osoby leżącej – jak robić to prawidłowo?

Odleżyny u starszej osoby – jak leczyć?

Odleżyny u starszej osoby – jak leczyć?

Czym jest pieluszkowe odparzenie skóry?

Czym jest pieluszkowe odparzenie skóry?

Rany i otarcia na piętach – jak wyleczyć?

Rany i otarcia na piętach – jak wyleczyć?

Uszkodzenia skóry po goleniu i depilacji

Uszkodzenia skóry po goleniu i depilacji