Porada 7

Profilaktyka odparzeń skóry dziecka – co warto wiedzieć i stosować?

Odparzenia pieluszkowe to jedna z częstszych przypadłości wieku niemowlęcego. W związku z tym warto dowiedzieć się, jakie działanie profilaktyczne może uchronić dziecko przed bólem i dyskomfortem i jaki produkt na odparzenia dla niemowląt najszybciej wyleczy skórę malucha.

Skóra dziecka – czym różni się od skóry dorosłego?

Skóra dziecka, szczególnie do 3. roku życia, jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej. W szczególności ścieńczona jest w niej warstwa rogowa. Ponadto zmniejszona jest  w niej ilość lipidów, co przyczynia się do nadmiernego przesuszania się naskórka. Lipidy wraz z cementem międzykomórkowym stanowią zwykle dość szczelną ochronę, która z jednej strony nie dopuszcza do nadmiernego parowania wody z naskórka, z drugiej – do niszczenia wierzchniej warstwy skóry przez czynniki zewnętrzne. W momencie, gdy niemowlę ma niewykształcony jeszcze w pełni płaszcz ochronny skóry, łatwiej u niego o podrażnienia i otarcia. Zasadowe ph, które początkowo cechuje skórę dziecka, przyczynia się również do łatwiejszego rozmnażania się grzybów na jej powierzchni i niszczenia w ten sposób jej struktur. Drożdżaki i ich bytowanie na skórze, wywołują zwykle stan zapalny. To dodatkowo osłabia naskórek, powodując jeszcze większą skłonność do podrażnień i odparzeń.

Odparzenia, czym są i co je powoduje?

Odparzenia są to podrażnienia skóry spowodowane długotrwałym kontaktem z czynnikiem drażniącym np.
z moczem. U dzieci bardzo często mamy do czynienia z odparzeniami na pupie, gdyż ten rejon ciała jest zakryty przez pieluszkę, jest tam zwiększona wilgoć oraz wyższa temperatura, co prowadzi do naruszenia delikatnej warstwy ochronnej naskórka malucha. Ponadto odparzeniom może sprzyjać zachwianie równowagi pH skóry, które jest zasadowe, przez co skóra słabiej broni się przed drażniącym wpływem np. amoniaku pochodzącego z moczu.

Jak pielęgnować skórę dziecka, aby uniknąć odparzeń?

Pielęgnacja skóry dziecka powinna przede wszystkim zmierzać do tego, by odizolować skórę od czynnika drażniącego oraz zapewnić suchość skóry. Oczywiście całkowita izolacja od czynników drażniących takich jak mocz, czy stolec, nie jest możliwa. Jednakże częste zmiany pieluchy, przemywanie pupy przy każdym przewijaniu ciepłą, przegotowaną wodą, czy też regularna kąpiel malucha w emolientach, mogą spowodować, że skóra będzie lepiej funkcjonować, a w związku z tym – mniej się odparzać.

Higiena

Podmywanie pupy niemowlęcia

Każdej zmianie pieluchy powinno towarzyszyć dokładne oczyszczenie skóry pupy. Dzięki temu usunięte zostają z jej powierzchni czynniki drażniące, takie jak np. mocz. Wacik, którym przemywamy pupę, powinien być zamoczony w letniej wodzie. Przy oczyszczaniu pośladków nie jest konieczne stosowanie chusteczek oczyszczających, chyba, że akurat jest się w plenerze i nie ma możliwości skorzystania z obmycia skóry wodą. Jeśli już korzystamy z chusteczek, istotne jest, aby nie zawierały alkoholu ani substancji chemicznych i parabenów, gdyż mogłyby one dodatkowo drażnić naskórek.

Kąpiel

Kąpiel to podstawa dokładnego oczyszczania skóry. Podczas kąpielowego rytuału zostaje bowiem usunięty brud, resztki kosmetyków np. oliwki, jak również zmyte zostają bakterie. Przygotowując kąpiel należy pamiętać o tym, że woda w wanience powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała dziecka, a czas jej trwania powinien wynosić od 5 do 10 minut. Do takiej kąpieli należy dodać emolienty nawilżające, a po kąpieli zastosować oliwkę do ciała. W miejscach szczególnie narażonych na odparzenia, czyli pod pieluszką, należy posmarować pupę dziecka kremem wzmacniającym barierę ochronną oraz o takim
o właściwościach kojących np. z dodatkiem pantenolu.

Ochrona przed wilgocią i patogenami

Maść nawilżająca

Wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii i drożdżaków, a tej pod pieluchą nie brakuje. W związku z tym, aby zmniejszyć poziom wilgoci na pupie dziecka, warto użyć na skórę pupki maść nawilżającą Sudocrem care & protect, która chroni
i zabezpiecza pupkę dziecka przed zakażeniami związanymi
z długim noszeniem pieluszki, a także odżywia dzięki zawartości witaminy E oraz prowitaminy B5.

Kremy z tlenkiem cynku

Kiedy u niemowlaka widoczne są już odparzenia pupy, wówczas najlepiej użyć kremu z dodatkiem tlenku cynku. Cynk bowiem zwalcza bakterie, ma działanie antyseptyczne i działa przeciwzapalnie. Dzięki niemu skóra szybciej i łatwiej wraca do normalnego stanu.

Co na odparzenia u niemowlaka i pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie

W przypadku pojawienia się objawów odparzenia skóry
u niemowlaka należy zastosować krem do pielęgnacji skóry
z odparzeniami Sudocrem, którego zawarty w składzie tlenek cynku wspomaga szybsze gojenie się naskórka. Do codziennej pielęgnacji powinna być używana maść zapobiegająca odparzeniom Sudocrem care & protect, która tworzy barierę ochronną na skórze, odżywia ją i zabezpiecza przez zakażeniem.

Jeśli skóra zaatakowana została np. przez drożdżaki i rozwinął się na niej stan zapalny, konieczne jest włączenie leczenia, aby uspokoić skórę i przywrócić jej normalne funkcjonowanie.
W związku z tym w miejscu, gdzie stwierdzono zakażenie drożdżakami, stosuje się miejscowo leki przeciwdrożdżakowe. Jeśli miejsce pod pieluchą zaatakowane zostało przez bakterie – podaje się miejscowe preparaty przeciwbakteryjne. W zależności od tego, co spowodowało stan zapalny skóry i zależnie od tego, jaki czynnik go spowodował, podaje się dziecku również leki przeciwhistaminowe (gdy czynnikiem drażniącym był alergen), preparaty niesteroidowe, leki o działaniu przeciwzapalnym czy też antybiotyki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się
z lekarzem!

Źródła:

  • L. Kmieć, I. Urysiak-Czubatka, G. Broniarczyk-Dyła, Pielęgnacja skóry dzieci, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2010, tom XXVII, nr 1, s. 40-44
  • Sybliski, Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy
    o nią!, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” , vol 8, nr 4, s. 375-379

Nr akceptacji medycznej: PO/SUD/17/0013e

Profilaktyka odparzeń skóry dziecka – co warto wiedzieć i stosować?