Jak powstają odparzenia skóry?
Z uwagi na niedojrzałość czynnościową skóry noworodki i niemowlęta są zdecydowanie bardziej narażone na przegrzanie i powstanie odparzeń, czyli zmian skórnych charakteryzujących się rozwojem miejscowego stanu zapalnego.
Zmianom towarzyszy mechaniczne uszkodzenie naskórka spowodowane tarciem o siebie dwóch sąsiadujących powierzchni skóry lub skóry o tkaninę z towarzyszącym nadmiernym poceniem się bądź też występujące w miejscu przylegania pieluchy do ciała dziecka.
Dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym zdecydowanie gorzej adaptują się do wysokiej temperatury i są bardziej podatne na przegrzanie i powstanie odparzeń. Problem może również występować u dorosłych, a jego przyczyną są często otyłość lub nadwaga.
Odparzenia u osób dorosłych mogą dotyczyć w zasadzie każdej okolicy ciała, najczęściej jednak pojawiają się w miejscach dobrze ucieplonych, ze skłonnością do wzmożonej potliwości, takich jak: doły pachowe, pachwiny, uda, stopy. Innymi czynnikami, które powodują tworzenie się odparzeń, są m.in.: nadmierne pocenie się, niedokładna higiena ciała lub jej brak oraz otyłość.
Tekst przygotowany na podstawie opracowania M. Czarnecka-Operacz, Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia skóry u dzieci, „Forum Pediatrii Praktycznej” 2017 nr 15.
Nr akceptacji medycznej: PO/SUD/17/0013f
