Otarcia skóry – jak załagodzić i przyśpieszyć gojenie?
Każdemu zdarzy się czasem otarcie skóry. Nawet to niegroźne może być jednak dokuczliwe. Jak z nim postępować, skąd bierze się uczucie świądu przy takim urazie i co możesz zrobić, by je złagodzić?
Skóra stanowi największy organ w ciele człowieka. Pełni wiele bardzo istotnych funkcji, spośród których główną jest ochrona.1Sama jednak zwykle nie podlega żadnym dodatkowym zabezpieczeniom. Można za takie uznać odzież, lecz i ona czasem stanowi dla niej bezpośrednie zagrożenie np. niewygodne buty, drapiące metki lub szwy. W życiu każdego człowieka dochodzi więc co jakiś czas do uszkodzeń naskórka.
Co to jest otarcie skóry?
Czym jest otarcie? To przerwanie ciągłości skóry w wyniku nagłego kontaktu z chropowatą powierzchnią lub wielokrotnego pocierania w tym samym miejscu. Otarcie może więc powstać po upadku na chodnik, ale również w bucie, który pozornie nie stanowi zagrożenia czy na wewnętrznej stronie ud. Najczęściej uszkodzeniu ulega tu sam naskórek lub wraz z nim wierzchnia warstwa skóry właściwej. Z powstałej rany może się sączyć krew lub płyn międzytkankowy.2
Choć skóra to duży organ, zbudowany z 3 warstw1, nawet niewielkie otarcie tylko tej zewnętrznej, czyli naskórka może powodować duży dyskomfort i utrudniać funkcjonowanie, w zależności od umiejscowienia rany. Warto mieć na uwadze, że także to niegroźne otarcie, jeśli będzie źle leczone, nie zostanie zachowana odpowiednia higiena, może się stać przyczyną zakażenia.
Objawy towarzyszące gojeniu się otarć
Otarcia powstają w wyniku przerwania ciągłości skóry. Aby rozpoczął się proces gojenia następują różne procesy zmierzające do naprawy powstałych uszkodzeń.
Gojenie się rany po otarciu składa się z 3 głównych etapów:3
- Zasklepianie się uszkodzonych naczyń krwionośnych i brzegów ran. Podstawowym objawem powstania otarcia jest krwawienie, później krzepnięcie krwi i tworzenie się skrzepu, a następnie strupa.
- Oczyszczanie się rany jest kolejnym etapem gojenia się otarcia na skórze. Stan zapalny jaki tworzy się w jego obrębie mobilizuje komórki immunologiczne do gromadzenia się w miejscu zranienia. Zadaniem komórek żernych jest oczyszczenie rany z niebezpiecznych drobnoustrojów które mogłyby stać się pożywką dla baterii.
- Regeneracja uszkodzonych tkanek – powstawanie nowego naskórka. Odbudowa powstałego uszkodzenia skóry w efekcie otarcia jest następnym etapem gojenia. W tym czasie następuje aktywacja fibroblastów które odpowiadają za tworzenie się nowych, zdrowych tkanek. Takie uszkodzenia skóry najczęściej goją się przez rychłozrost, czyli brzegi otarcia zbliżają się do siebie i zarastają. Na etapie regeneracji powstają włókna kolagenowe, otarcie ulega zabliźnieniu i powstaje naskórek. Gojeniu się otarcia może towarzyszyć swędzenie jako naturalny objaw odbudowy uszkodzonych tkanek, za ten symptom odpowiada histamina bardzo ważna w procesie gojenia się skóry.4
Właściwe postępowanie z otarciami dobrze wpływa na skrócenie czasu ich gojenia i ogranicza ryzyko wystąpienia komplikacji takich jak: nadmierne wysuszenie rany, pojawienie się tkanki martwiczej, zakażenia, nadmiernego wysięku. Dlatego pomocne może okazać się stosowanie kremu preparatu, który łagodzi podrażnioną, uszkodzoną skórę i ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Przyjrzyjmy się bliżej problemowi świądu, który pojawia się w konsekwencji otarcia. Każda rana przechodzi proces gojenia się, wykorzystując w tym celu swój naturalny system. Kluczową rolę odgrywa tu histamina i to właśnie ona odpowiedzialna jest za uczucie świądu. Po pierwsze organizm może reagować na nią tak samo, jak w przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej, po drugie zaś, histamina wraz z towarzyszącymi jej substancjami powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz powstanie niewielkiego obrzęku i pobudzanie zakończeń nerwowych, które mózg odbiera jako świąd. Rana swędzi także pod strupem, w trakcie, gdy powstają nowe komórki skóry, a włókna kolagenowe ulegają rozszerzaniu się.4
Sudocrem – krem na otarcia
Sudocrem Expert to sprawdzony krem barierowy który można stosować także na otarcia. Zawartość lanoliny w produkcie zmiękcza i nawilża skórę, oraz zabezpiecza przed utratą wody.5,6 Natomiast tlenek cynku działa nie tylko łagodzącą, ale także przeciwzapalnie, antyseptycznie i antybakteryjne oraz przyspiesza gojenie naskórka.7 Wykazuje działanie ściągające, ochronne i łagodzące.8 Tlenek cynka ma również działanie przeciwświądowe.8
Sudocrem Expert:
- łagodzi
- chroni
- przyśpiesza regenerację naskórka
dzięki zawartości tlenku cynku.7,8
Sudocrem Expert może być stosowany na otarcia u dzieci od 1 dnia ich życia oraz u osób dorosłych, także starszych. W każdym przypadku należy nakładać na skórę tylko cienką warstwą kremu, aby nie zaburzyć procesu chłonności. Rozprowadzanie kremu na otarciu należy wykonywać niewielkimi okrężnymi ruchami do uzyskania przezroczystej warstwy. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, np. biegających, jeżdżących na rowerach, czy lubiących wędrówki – osób które narażone są na uszkodzenia skóry takiej jak otarcia.
Źródła
- Sybilski A.J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. dbajmy o nią! PediatrMedRodz 2012, 8 (4)
- Otarcia naskórka, skaleczenia https://wszystkooranach.pl/otarcia-naskorka-skaleczenia/ data dostępu 28.06.23
- Jak przebiega proces gojenia ran? https://wszystkooranach.pl/proces-gojenia-ran-poradnik/ data dostępu 21.07.23
- Ikoma A. et al. Anatomia i neurofizjologia świądu, Dermatologia Po Dyplomie t2 Nr 6 2011 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/586/original/55-64.pdf?1481191889 data dostępu 28.06.23
- Kacelak-Rzepka A., et al. Skóra sucha jako problem dermatologiczny i kosmetyczny. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008;54(3):54–57
- Schroeder G., Kosmetyki – chemia dla ciała, 2011
- Czarnecka-Operacz M et al. Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci. Forum Pediatrii Praktycznej 2017; 15: 49-50.
- Adaszyńska-Skwirzyńska M. Tlenek cynku – właściwości i zastosowanie w dermatologii. Terapia 2019; 9: 94-98
SUD-PL-00364-07-23