Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?
Otarcia i rany na piętach mogą być niezwykle dokuczliwe i powodować dyskomfort. Dowiedz się, co warto wiedzieć na ich temat i na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, chcąc lepiej dbać o skórę stóp.
Pojawiające się na stopach otarcia, odciski i pęcherze mogą być związane nie tylko z niewłaściwie dobranym obuwiem, ale także wadami postawy czy innymi kwestiami natury zdrowotnej. Na bolesne dolegliwości najczęściej narażone są pięty. W pielęgnacji tych miejsc sprawdzają się między innymi specjalne kremy i maści. Co warto wiedzieć na ten temat?
Definicja otarcia
Otarcie jest powierzchowną raną powstałą w wyniku zetknięcia się naskórka z twardą lub szorstką powierzchnią (ścianą, asfaltem, chodnikiem) lub trwającego pewien czas kontaktu z ocierającym skórę przedmiotem.1 Skutkiem tego jest zdarcie warstwy rogowej naskórka oraz obnażenie brodawek skóry właściwej, powodujące krwawienie miąższowe lub wyciek płynu międzytkankowego. Chociaż w większości przypadków otarcia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to istnieje możliwość, że tego typu rana ulegnie zakażeniu, a następnie ropieniu. Ostatecznie na ranie wytrącają się kropelki krwi, które na koniec krzepną.2 Warto wiedzieć więc, jak zapobiegać otarciom.
Przyczyny powstawania otarć pięt
Podrażnienia naskórka powstają w trakcie wykonywania różnego rodzaju prac, najczęściej w miesiącach letnich. Wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają tworzeniu się uszkodzeń naskórka o rozleglejszym charakterze. Zwiększona częstotliwość ich pojawiania się spowodowana jest także stykaniem się skóry z szorstką powierzchnią butów. Ze względu na to, że otarcia obejmują większy obszar skóry, są one bardziej bolesne. Warto pamiętać o tym, że powstają nie tylko w obrębie pięt – do otarć dochodzi także np. w przypadku niechronionych przez odzież dłoni, przedramion i kolan.
Przyczyny powstawania otarć i pęcherzy na stopach to przede wszystkim:
- noszenie źle dobranego obuwia,
- wady postawy,
- wady ortopedyczne stóp,
- haluksy,
- przegrzewanie stóp,
- wzmożona potliwość,
- zbyt długie, intensywne uprawianie sportu, np. biegania.3
Główną przyczyną otarć pięt jest niewygodne, nowe obuwie, którego noszenie może skutkować pojawieniem się zmian na skórze. Bolesne otarcia powierzchni stopy powstają najczęściej w miejscach, gdzie buty są zbyt ciasne. W sytuacji, gdy obuwie pozostaje na wilgotnej, bosej stopie, zaczerwienienie oraz pieczenie może przerodzić się w pęcherz wypełniony płynem limfatycznym. Jego pęknięcie może być z kolei przyczyną bardzo bolesnych, nierzadko krwawiących ran.
Otarciom można zapobiegać poprzez zakup odpowiednio dopasowanego obuwia oraz noszenie skarpet, które w znacznym stopniu zmniejszają tarcie występujące pomiędzy butami a stopami. Kolejnym sposobem jest używanie ochraniaczy palców, których zadaniem jest amortyzowanie i zapobieganie tarciu. Wkładki do butów zapobiegają z kolei otarciom pięt. Obuwie dla sportowców musi być przede wszystkim wygodne i wykonane z wysokiej jakości materiałów – tylko wtedy nie będzie powodować bólu stóp i zminimalizuje ryzyko pojawiania się otarć.
Leczenie otarć i ran na piętach
W zdecydowanej większości przypadków otarcia mogą być z powodzeniem leczone w warunkach domowych, warto jednak pamiętać, że gojenie się ran ma kilka stadiów. Oczyszczoną ranę warto pozostawić bez opatrunku, umożliwiając szybszą regenerację skóry. Na otarcia i niewielkie rany na piętach warto zastosować preparat o działaniu łagodzącym.
Odpowiednia pielęgnacja przyspiesza gojenie i stymuluje wzrost nowego naskórka, a dodatkowo zabezpiecza uszkodzoną skórę przez zakażeniem. Krem na otarcia pozwala zlikwidować nieprzyjemne pieczenie i złagodzić zaczerwienienia, a także zmniejsza dolegliwości bólowe. W tym celu można zastosować preparat z tlenkiem cynku, który wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne.4
Właściwym rozwiązaniem wspomagającym leczenie otarć i ran na piętach będzie zastosowanie wyrobu medycznego Sudocrem Expert. Preparat, dzięki zawartości lanoliny, zabezpiecza uszkodzoną skórę i chroni poszczególne jej partie przed utratą wilgoci, tworząc na powierzchni naskórka warstwę ochronną.5 Krem wskazany jest m.in. do stosowania podczas pielęgnacji skóry przy otarciach i na obrzeżach ran, np. na piętach.
Źródła:
- Leszczyński J., Rany: Podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny, https://chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/sites/chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/files/seminarium_rany_podzial_gojenie_i_leczenie_iii_r.pdf data dostępu: 09.2021
- Fibak J. Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002,31-32
- Rubas, K., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.1-3.pdf, data dostępu: 24.09.2021
- Adaszyńska-Skwirzyńska M. Tlenek cynku – właściwości i zastosowanie w dermatologii. Terapia 2019; 9: 94-98
- Kacelak-Rzepka A., et al. Skóra sucha jako problem dermatologiczny i kosmetyczny. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008;54(3):54–57
SUD-PL-00154-10-22