Czy ktoś Ci o tym powiedział, zanim zostałaś mamą?

Spotkało Cię wielkie szczęście, powitałaś na świecie swoje pierwsze dziecko. Najpierw wielka radość a po chwili… wątpliwości. Jak ja dam sobie radę? Jak to mawia moja mama „na luuuzie”! Bycie rodzicem przychodzi naturalnie!

Zaufaj swojej intuicji!

Zauważyłaś, że kobiety w ciąży czule gładzą swój brzuch i zupełnie nieświadomie kładą na nim rękę? To nie dlatego, że są głodne albo dlatego, że jest świetną podstawką pod kubek z herbatą… Kobiety mają podświadomie zakodowane zachowania mające chronić ich potomstwo. Kiedyś nie było podręczników, super położnych ani Internetu, a mamy rewelacyjnie sobie radziły… nawet bez porad blogerów parentingowych.

Dlatego zaufaj swojej intuicji. Wsłuchaj się w swoje ciało i potrzeby swojego dziecka. Ty naprawdę wiesz najlepiej, co jest dla niego dobre!

Słuchaj rad, decyduj sama.

Przygotuj się na niekończącą się serię praktycznych porad. Niektóre będą kuriozalne, niektóre śmieszne, a niektóre wywołają w tobie uczucie strachu i poczucie, że wychowywanie małego bobasa jest jak wyprawa survivalowa w głąb dżungli. Ale spokojnie. Cierpliwie słuchaj, zapamiętuj i weryfikuj. Rady doświadczonych mam są w cenie. Na koniec, to Ty zdecydujesz, czy będziesz się nimi kierować. Wiesz, co jest najzabawniejsze? To, że jako doświadczona matka jednego dziecka, będąc w drugiej ciąży, nadal słuchałam tych samych rad, choć byłam już bardzo dobrze zapoznana z tematem macierzyństwa.

Zbuduj bazę wiedzy

Nic tak nie buduje pewności młodej mamy, jak wiedza. Dla mnie bardzo cennym jej źródłem były porady położnej i pediatry. Kiedy znajoma poleciła mi na odparzenia jakieś dziwne specyfiki z kuchennej szafki, nie eksperymentowałam tylko wybrałam to, co polecała mi jeszcze w szpitalu położna. Sudocrem Expert dzięki tlenkowi cynku wspomaga szybkie gojenie, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie.1, 2 Warto go też używać profilaktycznie, żeby zmniejszyć poziom wilgoci na pupie (ponieważ tlenek cynku ma również właściwości absorbujące3), a tym samym przeciwdziałać rozwojowi bakterii i drożdżaków. Mąka współgra fajnie z naleśnikami, nie pupą dziecka. Oczywiście mojego – co tam, kto sobie stosuje to już jego wybór.

Posłuchaj podcastu Malwiny Bakusiowo "Jak zadbać o swój własny komfort"

Posłuchaj

Dbaj o siebie i odpuszczaj

Jesteś matką – spędzasz więc masę czasu ze swoim dzieckiem, ale wiesz co? Daj czasem na luz! Musisz też robić inne rzeczy, na przykład spotykać się z przyjaciółkami raz na ruski rok, odpocząć albo po prostu… wziąć kąpiel. Najlepsza mama to wypoczęta mama. Czasem wiąże się to z wyborem: odespać czy ogarnąć w domu? Wybierz siebie, sprzątanie nie ucieknie.

Zaangażuj innych członków rodziny

Wiadomo – mama wie najlepiej, ale tatusiowie i dziadkowie też sobie nieźle radzą. Daj sobie pomóc. Daj się wyręczyć. Proszenie o pomoc jest całkowicie ok, a budowanie relacji niemowlaka z innymi członkami rodziny jest bezcenne. No i są jeszcze inne plusy: docenią Twoją ciężką pracę jako mamy, gdy sami będą musieli zmienić pieluszkę, zaprać śpioszki albo ululać malucha do snu.

Macierzyństwo, to nie Instagram

Słodkie, uśmiechnięte bobasy z mediów społecznościowych to utopijna bańka. Nie sugeruj się zdjęciami płaskich brzuchów po porodzie, nie wmawiaj sobie, że czyste, uśmiechnięte dziecko ze zdjęcia jest zawsze czyste. Nie zastanawiaj się, „dlaczego u mnie wygląda to inaczej?”. Życie z niemowlakiem potrafi być pełne magicznych i słodkich momentów i to one zazwyczaj lądują na instagramowych feedach. Ale obydwie wiemy, że potrafi też dać nieźle w kość. W razie wątpliwości zaglądaj do mnie – ja w bawełnę nie owijam😄

Trzymam za Ciebie kciuki! Pamiętaj, że to Ty jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka! Jestem o tym absolutnie przekonana!

Malwina Bakalarz z Bakusiowo.pl to mama, blogerka i youtuberka. Nagrywa, pisze książki dla dzieci i zaraża dobrym humorem. Jej komediowy kontent dotyczący życia żony i matki podbija serca internautów! Baku Family

Interesuje Cię pielegnacja skóry dziecka? Dowiedź się więcej z ulotki!

Sprawdź

Źródła:

  1. Goldman M. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappyrash. Br J Nurs 2016; 25(8): 432-439
  2. Lansdown A, ET AL. Zinc in wound healing: Theoretical, experimental and clinical aspects. Wound Rep Reg (2007) 15 2–16
  3. Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 15: 49-50.

SUD-PL-00122-06-2021

Udostępnij ten artykuł:

Zobacz również:

Codzienna rutyna noworodka – dlaczego jest ważna?

Codzienna rutyna noworodka – dlaczego jest ważna?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć?

Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?