Codzienna rutyna noworodka – dlaczego jest ważna?

Noworodek przychodząc na świat nie ma pojęcia o rytmie dobowym, istnieniu dnia i nocy, upływie czasu, trybie życia rodziców. To dlatego na początku budzi się dość często, bywa, że nieregularnie. Dla rodziców może być to na starcie męczące. Ale na szczęście istnieją sposoby na to, by maluch złapał Wasz rytm życia.

Podstawą jest zapewnienie maluchowi komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Oprócz tego można wprowadzić codzienne, przyjemne rutynowe czynności, które będą wyznaczały dziecku rytm. Propozycja codziennych rytuałów należy do Ciebie. Warto stosować te, które dla malucha okażą się przyjemne.

Co może być takim codziennym rytuałem? Na przykład drobne poranne czynności, takie jak zmiana nocnego otulacza na lekki kocyk, odsłonięcie okien, by wpuścić do pokoiku dziecka promienie słońca. Czasem też zmiana łóżeczka. Skoro Twoje dziecko śpi w nocy w swoim łóżeczku czy dostawce, w ciągu dnia może np. przebywać z Tobą w salonie. W ten sposób wydzielamy niejako „część dzienną”, gdzie jest jasno, głośniej, sporo się dzieje oraz „część nocną”, gdzie jest cisza, spokój, półmrok i otulenie.

Bardzo istotne jest uczenie malucha rytmu dobowego poprzez kontakt ze słońcem, dlatego w ciągu dnia nie polecam zasłaniania okien i zaciemniania pomieszczeń. W bardzo słoneczne dni wystarczy jedynie nieznacznie ograniczyć ilość wpadających bezpośrednio promieni słonecznych, ale w pomieszczeniu powinno wciąż być jasno nawet, gdy maluch ma drzemkę. Półmrok warto zarezerwować dla godzin nocnych. Gdy wstajesz do maluszka w środku nocy, zapal jedynie małą lampkę i staraj się nie rozbudzać za bardzo dziecka w czasie karmienia czy przewijania.

Doskonałą okazją do zakończenia dnia jest rytuał kąpielowy. Kąpiel nie musi odbywać się każdego dnia, ale jeśli maluch lubi się kąpać i nie ma problemów skórnych, można kąpać go codziennie. Wieczorna kąpiel w dużej ilości ciepłej wody będzie działać wyciszająco i relaksująco. W pierwszych tygodniach życia wystarczy kąpać dziecko w samej wodzie. Jeśli wolisz, możesz dodać odrobinę płynu do kąpieli lub umyć malucha niewielką ilością delikatnego żelu do mycia. Po kąpieli na wysuszone fragmenty skóry możesz użyć odrobiny kremu lub balsamu do ciała. Szczególną uwagę zwróć na okolicę pieluszkową. Jeśli zajdzie potrzeba, użyj preparatów przeznaczonych specjalnie do tej okolicy. Gdy pupa maluszka jest podrażniona lub odparzona, posmaruj ją odpowiednim kremem takim jak np. wyrób medyczny Sudocrem Expert. Pamiętaj, by nałożyć go na dokładnie osuszoną skórę. Posmaruj skórę cienką warstwą, nadmierna ilość nie będzie działać lepiej. Preparat taki jak Sudocrem Expert koi podrażnioną skórę, łagodzi odparzenia i przyśpiesza gojenie podrażnionej skóry.1,2

Sudocrem Expert często jest przyjemnym wspomnieniem dla samych rodziców, którzy pamiętają sam krem jak i jego zapach z własnego dzieciństwa.

Po wieczornej kąpieli możesz też zastosować masaż, zwłaszcza jeśli dziecku zdarzają się problemy z brzuszkiem. Po kąpieli i karmieniu, otul maluszka i odłóż do łóżeczka, przechodząc tym samym w „tryb nocny”.

Innym, świetnym rytuałem jest codzienny spacer. Wybór pory dnia należy do Ciebie. Maluchy zwykle w czasie spaceru dłużej i lepiej śpią, a dla Ciebie jest to okazja do wyjścia z domu i aktywności fizycznej. W ciepłe dni nie ma górnego limitu czasowego spaceru. Jest to istotne tylko wtedy, gdy jest zimno, zwłaszcza, gdy temperatury są ujemne.

Spokojne, stopniowe wprowadzanie rutyny w życie małego człowieka da mu poczucie bezpieczeństwa i będzie powoli budować harmonię i powtarzalność jego rytmu dnia. Z pewnością przyjdą Ci do głowy także inne codzienne, rutynowe czynności, które chciałabyś wprowadzić. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje będą dobrym początkiem i inspiracją.

Interesuje Cię pielegnacja skóry dziecka? Dowiedź się więcej z ulotki!

Sprawdź

Źródła:

  1. Goldman M., et. al.. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappy rash. British Journal of Nursing 2016;25(8); SUD-PL-00090-09-23
  2. Czarnecka-Operacz M et al. Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci. Forum Pediatrii Praktycznej 2017; 15: 49-50.

SUD-PL-00090-09-23

Udostępnij ten artykuł:

Zobacz również:

Czy ktoś Ci o tym powiedział, zanim zostałaś mamą?

Czy ktoś Ci o tym powiedział, zanim zostałaś mamą?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć?

Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?