Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć?

Odparzenia pieluszkowe to jedna z częstszych przypadłości wieku niemowlęcego.5 W związku z tym warto dowiedzieć się, jakie działanie profilaktyczne może uchronić dziecko przed bólem i dyskomfortem i jaki produkt na odparzenia dla niemowląt najszybciej wyleczy skórę malucha.

Skóra dziecka – czym różni się od skóry dorosłego?1

Skóra dziecka, szczególnie do 3. roku życia, jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej. W szczególności ścieńczona jest w niej warstwa rogowa. Ponadto zmniejszona jest w niej ilość lipidów, co przyczynia się do nadmiernego przesuszania się naskórka. Lipidy wraz z cementem międzykomórkowym stanowią zwykle dość szczelną ochronę, która z jednej strony nie dopuszcza do nadmiernego parowania wody z naskórka, z drugiej – do niszczenia wierzchniej warstwy skóry przez czynniki zewnętrzne. W momencie, gdy niemowlę ma niewykształcony jeszcze w pełni płaszcz ochronny skóry, łatwiej u niego o podrażnienia i otarcia. Zasadowe pH, które początkowo cechuje skórę dziecka, przyczynia się również do łatwiejszego rozmnażania się grzybów na jej powierzchni i niszczenia w ten sposób jej struktur. Drożdżaki i ich bytowanie na skórze, wywołują zwykle stan zapalny. To dodatkowo osłabia naskórek, powodując jeszcze większą skłonność do podrażnień i odparzeń.

Odparzenia, czym są i co je powoduje?4,5

Odparzenia są to podrażnienia skóry spowodowane długotrwałym kontaktem z czynnikiem drażniącym np. z moczem. U dzieci bardzo często mamy do czynienia z odparzeniami na pupie, gdyż ten rejon ciała jest zakryty przez pieluszkę, jest tam zwiększona wilgoć oraz wyższa temperatura, co prowadzi do naruszenia delikatnej warstwy ochronnej naskórka malucha. Ponadto odparzeniom może sprzyjać zachwianie równowagi pH skóry, które jest zasadowe, przez co skóra słabiej broni się przed drażniącym wpływem np. amoniaku pochodzącego z moczu.

Jak pielęgnować skórę dziecka, aby uniknąć odparzeń?5

Pielęgnacja skóry dziecka powinna przede wszystkim zmierzać do tego, by odizolować skórę od czynnika drażniącego oraz zapewnić suchość skóry. Oczywiście całkowita izolacja od czynników drażniących takich jak mocz, czy stolec, nie jest możliwa. Jednakże częste zmiany pieluchy, przemywanie pupy przy każdym przewijaniu ciepłą, przegotowaną wodą, czy też regularna kąpiel malucha w emolientach, mogą spowodować, że skóra będzie lepiej funkcjonować, a w związku z tym – mniej się odparzać.

Podmywanie pupy niemowlęcia5
Każdej zmianie pieluchy powinno towarzyszyć dokładne oczyszczenie skóry pupy. Dzięki temu usunięte zostają z jej powierzchni czynniki drażniące, takie jak np. mocz. Wacik, którym przemywamy pupę, powinien być zamoczony w letniej wodzie. Przy oczyszczaniu pośladków nie jest konieczne stosowanie chusteczek oczyszczających, chyba, że akurat jest się w plenerze i nie ma możliwości skorzystania z obmycia skóry wodą.

Kąpiel2
Kąpiel to podstawa dokładnego oczyszczania skóry. Podczas kąpielowego rytuału zostaje bowiem usunięty brud, resztki kosmetyków np. oliwki, jak również zmyte zostają bakterie. Przygotowując kąpiel należy pamiętać o tym, że woda w wanience powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała dziecka, a czas jej trwania powinien wynosić od 5 do 10 minut. Do takiej kąpieli należy dodać emolienty nawilżające, a po kąpieli zastosować oliwkę do ciała. W miejscach szczególnie narażonych na odparzenia, czyli pod pieluszką, należy posmarować pupę dziecka kremem wzmacniającym barierę ochronną oraz o takim o właściwościach kojących np. z dodatkiem lanoliny i tlenku cynku.

Ochrona przed wilgocią i patogenami
Wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii i drożdżaków, a tej pod pieluchą nie brakuje. W związku z tym, aby zmniejszyć poziom wilgoci na pupie dziecka, warto użyć na skórę krem z tlenkiem cynku taki jak Sudocrem Expert.

Co na odparzenia u niemowlaka i pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie

Wyrób medyczny Sudocrem Expert zawiera w składzie tlenek cynku, który wspomaga szybsze gojenie się naskórka oraz działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. W przypadku odparzeń szybko łagodzi podrażnienia skóry oraz wspomaga leczenie, dzięki czemu skóra szybciej i łatwiej wraca do normalnego stanu. 3, 5

Jeśli skóra zaatakowana została np. przez drożdżaki i rozwinął się na niej stan zapalny, konieczne jest włączenie leczenia, aby uspokoić skórę i przywrócić jej normalne funkcjonowanie. W związku z tym w miejscu, gdzie stwierdzono zakażenie drożdżakami, stosuje się miejscowo leki przeciwdrożdżakowe. Jeśli miejsce pod pieluchą zaatakowane zostało przez bakterie – podaje się miejscowe preparaty przeciwbakteryjne. W zależności od tego, co spowodowało stan zapalny skóry i zależnie od tego, jaki czynnik go spowodował, podaje się dziecku leki o działaniu przeciwzapalnym czy też antybiotyki.4

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Sprawdź jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu skóry

Sprawdź

Źródła:

1. Kmieć L. et.al., Pielęgnacja skóry dzieci, Postępy Dermatologii i Alergologii 2010;27(1):40-44
2. Sybilski A. Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012;8(4):375-379
3. Goldman M. et al. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappy rash. British Journal of Nursing 2016; 25(8) Sudocrem Expert ma taki sam skład jak SAHC
4. Wilmont, A. et al. Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012;8(3):272-274
5. Czarnecka-Operacz M. et al. Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci. Forum Pediatrii Praktycznej 2017; 15: 49-50

SUD-PL-00398-09-23

Udostępnij ten artykuł:

Zobacz również:

Codzienna rutyna noworodka – dlaczego jest ważna?

Codzienna rutyna noworodka – dlaczego jest ważna?

Czy ktoś Ci o tym powiedział, zanim zostałaś mamą?

Czy ktoś Ci o tym powiedział, zanim zostałaś mamą?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Poczucie winy młodych matek – jak sobie z nim radzić?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?